Strażacka wyprawa po bezpieczeństwo 2018/19
Realizacja projektu „Strażacka wyprawa po bezpieczeństwo” rok szkolny 2018/2019
„Strażacka wyprawa po bezpieczeństwo”
W ramach realizacji zadań zaplanowanych w projekcie „Strażacka wyprawa po bezpieczeństwo” odbyła się pogadanka z dziećmi na temat służb ratowniczych i ich pojazdów „Pojazdy uprzywilejowane”. Dzieci miały możliwość wysłuchania i rozpoznawania odgłosów pojazdów uprzywilejowanych. „Co robić w razie pożaru?” – rozmowa na temat bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, wyjaśnienie, czym jest i do czego służy alarm przeciwpożarowy w przedszkolu. Wprowadzona została a dla starszych przedszkolaków przypomniana instrukcja postępowania w sytuacji pojawienia się pożaru w przedszkolu. Dzieci wzięły udział w zabawie „Alarm!”, dzięki której przećwiczona została szybka zbiórka po sygnale alarmowym.
Na spotkaniu ze strażakami ratownikami dzieci zdobyły kolejną umiejętność „Mali ratownicy” – pierwsza pomoc, zostały powtórzone i utrwalone numery alarmowe. Przedszkolaki miały możliwość ćwiczeń na fantomie – resuscytacja.
Dzięki bardzo dobrej współpracy ze strażakami mogliśmy korzystać z sal i zaplecza kuchennego przed uroczystością z okazji dnia babci i dziadka.
W marcu zorganizowany został konkurs plastyczny „Nasza straż pożarna”. Celem konkursu była edukacja dzieci w zakresie zachowania bezpieczeństwa w momencie występowania wszelkiego rodzaju zagrożeń. Konkurs dał dzieciom szansę kontaktu ze sztuką nieprofesjonalną poprzez prezentację prac w placówce oświatowej, klubie-świetlicy „Stokrotka” i straży pożarnej. Sprzyjał rozwojowi uzdolnień plastycznych przedszkolaków.
W maju zrealizowany został temat „Nasza straż pożarna” – metodą projektu. Dzieci zostały zapoznanie z pracą strażaka, historią jednostki w Turzy, odbyła się wycieczka na remizę, oglądanie wozów bojowych, umundurowania do działań w terenie itp. Dzieci wysłuchały utworów „Pali się!” Jana Brzechwy, „Jak Wojtek został strażakiem” Czesława Janczarskiego. Z dużym entuzjazmem oglądały filmy animowane z serii „Strażak Sam”.
Podsumowując metodę projektu dotyczącą straży pożarnej wykonany został lapbook „Ochotnicza Straż Pożarna”, w którym zawarte zostały wszystkie zgromadzone materiały dotyczące straży pożarnej: „Modlitwa strażaka”, cechy dobrego strażaka, okładki książeczek dla dzieci i książek dla dorosłych dotyczące straży pożarnej, obrazki dzieci przedstawiające strażaków w akcji, nuty i słowa hymnu strażackiego „Rycerze Floriana”, cytaty związane ze strażą pożarną, strażakami, umundurowaniem. W maju chętne dzieci z grupy Tygryski wraz z rodzicami wzięły udział we mszy świętej z okazji Św. Floriana, patrona strażaków, miały możliwość obserwowania wejścia pocztu sztandarowego i drużyny strażackiej, wykonywania komend. W ostatni dzień maja druhny i druhowie zorganizowali w remizie „Dzień Dziecka ze strażakami”. Wszystkie przedszkolaki miały okazję obejrzeć wozy strażackie i ich wyposażenie, wysłuchały pogadanki na temat pracy strażaka ochotnika. Odbyły się również rozgrywki sportowo-zręcznościowe, malowanie farbami, zabawy muzyczno-ruchowe. W czerwcu odbyło się przedstawienie dla strażaków, rodziców i społeczności lokalnej pt. „Jak Wojtek został strażakiem”, wystawione w remizie OSP Turza – zakończenie roku jubileuszowego 65-lecia powstania jednostki OSP Turza. Dzieci w ten sposób chciały podziękować druhnom i druhom za całoroczną współpracę oraz trudną i niebezpieczną pracę strażaka ochotnika. Sala remizy zapełniła się licznie zebranymi gośćmi: strażakami, przedstawicielami oświaty i kultury, rodzicami oraz mieszkańcami wsi.
SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI RATOWNIKAMI KLIKNIJ
DZIEŃ DZIECKA ZE STRAŻAKAMI KLIKNIJ
JAK WOJTEK ZOSTAŁ STRAŻAKIEM - PRZEDSTAWIENIE KLIKNIJ