Kontakt
Przedszkole Publiczne w Turzy

SCENARIUSZ 4

 
PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA
SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ PRZEPROWADZONEJ 
W GRUPIE „TYGRYSKI”
PRZEDSZKOLE PUBLICZNE W TURZY

 

Grupa: 5-latki


Prowadzący:
Anna Sowa

Cele:

  • Dziecko wie, czym jest Piramida Żywienia Przedszkolaka.
  • Dziecko, przy pomocy nauczyciela i posiłkując się ilustracjami produktów, potrafi odtworzyć kolejność pięter Piramidy Żywienia.
  • Dziecko wie, że Piramida obrazuje jego codzienną dietę i tylko dostarczanie produktów z wszystkich pięter gwarantuje mu zdrowie i odporność na choroby.

 

Rodzaje aktywności: słowna, muzyczna, ruchowa.

 

Metody wg Kupisiewicza:

·        Oparte na słowie: pogadanka.

·        Oparte na obserwacji: pokaz.

·        Oparte na działalności praktycznej: zajęcia plastyczne.

 

Forma:  zajęcie z całą grupą.

 

Pomoce:   Kupony z poszczególnymi elementami Piramidy Żywienia do pokolorowania; Bajka „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – Podróż do wnętrza Piramidy”;  Opracowanie dr Anny Harton „Piramida żywienia dzieci”; ilustracje do bajki.

 

Przebieg zajęcia:

1. ZAPOZNANIE DZIECI Z PIRAMIDĄ ŻYWIENIA PRZEDSZKOLAKA. OGÓLNY OPIS PIĘTER l GRUP ŻYWIENIOWYCH 

Cele:

- Dzieci powinny dowiedzieć się, skąd wzięła się forma Piramidy w przedstawieniu zbilansowanej diety (produkty, które są umiejscowione na szerszych piętrach powinny być proporcjonalnie częściej spożywane w ciągu dnia niż te z węższych pięter. Im wyższe (i węższe) piętro, tym mniej produktów z tej grupy potrzebuje dziecko w codziennej diecie- ale oczywiście również są one niezbędne.

- Dzieci powinny wiedzieć, że zdrowa dieta, to dieta UROZMAICONA/ZBILANSOWANA - składająca się z produktów z każdego piętra Piramidy Żywienia Przedszkolaka (zbilansowana, czyli inaczej z różnicowana dieta, oznacza dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka, tłuszczu roślinnego i zwierzęcego, węglowodanów oraz witamin i składników mineralnych zgodnie z obowiązującymi normami odpowiednio dla płci, wieku, masy ciała oraz aktywności fizycznej). Nauczyciel powinien szczególną uwagę zwrócić na piętro z jajkiem

 

2. NAUCZYCIEL CZYTA PIERWSZĄ CZĘŚĆ BAJKI „PODRÓŻ DO WNĘTRZA PIRAMIDY" – wzbogaconą obrazkami do utworu.

 

3. KOLOROWANIE PIĘTER PIRAMIDY

 „Piramida – duże kupony do układania i kolorowania”, „Piramida – kolorowanka, większe elementy”, „Piramida – układanka”

Dzieci dostają od nauczyciela obrazki produktów do pokolorowania nadesłane przez organizatora (maluchy większe elementy, starszaki mniejsze). Po pokolorowaniu swoich elementów, wspólnie układają z nich część Piramidy Żywienia Przedszkolaka - te piętra, które zostały wymienione w bajce.

4. ZABAWA W PODSKAKIWANIE PIĘTER

Nauczyciel dzieli dzieci na grupy żywieniowe (aby dzieci pamiętały jaką są grupą można przyczepić im do ubranka obrazek z jej symbolem). Następnie wymienia różne produkty, np. mleko, ser, jabłko, jajko, marchewka. Gdy nauczyciel wymieni dany produkt, podskakuje dziecko z danej grupy żywieniowej. Dla ułatwienia, można powiesić plakat z Piramidą Żywienia Przedszkolaka. 

ZABAWA W SIŁOWANIE SIĘ PIĘTER (dla starszych grup)

Podobnie jak poprzednio nauczyciel dzieli dzieci na grupy żywieniowe.
W każdej grupie powinna być ta sama lub zbliżona liczba dzieci. Między grupami dzieci (po środku) zaznacza granicę, przez którą jedna grupa powinna przeciągnąć drugą. Grupa wygrana eliminuje przegraną. Zwycięzcy siłują się ponownie aż do wyłonienia jednego najsilniejszego piętra piramidy. Oczywiście pamiętając, że jest to tylko zabawa.
 

5. NAUCZYCIEL CZYTA DRUGĄ CZĘŚĆ BAJKI „PODRÓŻ DO WNĘTRZA PIRAMIDY" – wzbogaconą ilustracjami.