Kontakt
Przedszkole Publiczne w Turzy

SCENARIUSZ 3

 „SKOCZNYM KROKIEM Z NOWYM ROKIEM”
SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ PRZEPROWADZONEJ
Z UDZIAŁEM GRUPY „SMERFY” I GRUPY „TYGRYSKI”
PRZEDSZKOLE PUBLICZNE W TURZY
DNIA 3 STYCZNIA 2014 ROKU

 

Cele główne:

  •   rozwijanie sprawności ruchowej,
  •  wprowadzanie do ćwiczeń elementów współzawodnictwa,
  •   kształtowanie formy rywalizacji sportowej z zachowaniem zasady fair-play,
  •  przeżycie miłych chwil w gronie przedszkolaków.

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

  • współdziała z grupą;
  • potrafi przystosować własne ruchy do ruchów rówieśników w drużynie
  • dzieli się przestrzenią z innymi dziećmi

Metody:

  •  twórcze: Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
  • odtwórcze: bezpośredniej celowości ruchu

                

Formy:
  • praca w grupach (drużynach)

Środki dydaktyczne:
nagrania magnetofonowe, piłeczki, małe jeżyki, czapka drobska, piłki.

 

PRZEBIEG :

(Przed zajęciami nauczyciel lustruje i wietrzy salę)

 

1.Podanie celu zajęć, przypomnienie zasad obowiązujących podczas zajęć ruchowych
w sali.

2.„Wszyscy są…” – piosenka na powitanie – ekspresja ruchowa ze śpiewem.

3.Krótka rozgrzewka:

·         przysiady  

·         podskoki 

·         bieg w miejscu

 

KONKURENCJE:

(dzieci zdobywają po jednym punkcie w konkurencjach)

 

4. Taniec z Nowym Rokiem na dużych jeżykach

5. Rzut małym jeżykiem do celu (czapka Nowego Roku).

6. Bieg do szarfy - dziecko  biegnie do pachołka, przewleka przez siebie szarfę, zostawia ją i wraca do drużyny.

7. Przenoszenie piłeczki na łyżce.

8. Podskoki z woreczkiem między kolanami do wyznaczonej linii, woreczek nie może spaść.

9. Dogrywka – Kto pierwszy dobiegnie do linii – zadaniem dzieci jest trzymać woreczek między nogami, ale biegnąć tym razem wspólnie. Wygrywa osoba, która szybciej dobiegnie.

10. Podliczenie punktów. Wyłonienie zwycięzców.

11. Leżenie na plecach z zamkniętymi oczami. Wskazywanie ręką kierunku skąd słychać dzwoneczek. (Nauczyciel zmienia swoje położenie w sali, po czym dzwoni dzwoneczkiem)

12. Ewaluacja – rozmowa z dziećmi na temat tego, co było trudne/łatwe, atrakcyjne, itp.

13. Podziękowanie za udział w zabawach zręcznościowych z Nowym Rokiem. Wykonanie zdjęcia  pamiątkowego. 

 

 

 

Opracowała: Anna Sowa