Kontakt
Przedszkole Publiczne w Turzy

SCENARIUSZ 2

„W KRAINIE GAZET”
SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ PRZEPROWADZONEJ
W GRUPIE „SMERFY” 5-6 latki
PRZEDSZKOLE PUBLICZNE W TURZY
DNIA 5 MARCA  2014 ROKU

 

 

 

Cel główny:    - kształcenie inwencji twórczej dziecka, własnych kompozycji muzycznych i ruchowych,

                 - dostarczenie dzieciom okazji do spontanicznych działań wyrażania radości,

Cele operacyjne:  -  rozwija swoją naturalną ruchliwość,

                          -  poznaje właściwości rzeczy (gazeta),

                               -  dobiera określenia przymiotnikowe,                       

                          -  wyrabia wrażliwość słuchową,

                          -  łatwiej nawiązuje kontakty i jest bardziej otwarte,

Metoda:  twórcza Karola Orffa,

Forma:  zajęcie z całą grupą,

Pomoce:   gazety, tamburyno, bębenek, płyty CD z muzyką,   

Przebieg zajęcia:

Wstęp:

1.     Opowiadanie nauczycielki o mieście „Gazetkowo”, gdzie każdy mieszkaniec wybiera sobie dom
(gazety rozłożone na podłodze).

2.     Ćwiczenie myślenia twórczego; tworzenie atrybutów gazety; Instrukcja podana przez nauczyciela: weź do
ręki gazetę, obejrzyj jaka ona jest, dotknij ją, zobacz jaką ma grubość sprawdź czy wydaje dźwięk,
powąchaj ją, oceń ciężar.

Część główna:

3.     Zabawa przy muzyce. Gazety leżą na podłodze – to kałuże. Bieg, marsz,skoki przez kauże, omijanie, slalom.

4.     Ustawienie jak wyżej – gazety to „komórki do wynajęcia”. Bieg, marsz po sali w rytm melodii. Cisza – wracamy do swojej „komórki”; składamy gazetę na pół i tak powtarzamy zabawę dopóki dzieci będą mogły utrzymać równowagę.

5.     Zabawa kształcąca słuch i sprawność fizyczną, pt. „Niewidzialna peleryna”; przy dźwiękach tamburyna dzieci swobodnie biegają, na dźwięk dzwoneczka – zwijają się w kłębek, nakrywają się gazetą – peleryną.

6.     Zabawa w parach. Każda para „zrośnięta” jest ramieniem. Chodzi po sali w rytm melodii i czyta gazetę. Najpierw swoją potem gazetę sąsiada – na krzyż. Bardzo ważne jest współdziałanie z partnerem i orientacja w przestrzeni, aby nie zderzyć się z inną parą.

7.     Tworzenie gazetowych ubrań – dzieci podzielone na drużyny „ubierają” koleżankę lub kolegę w gazety, tak aby powstała „gazetowa kreacja”. Pokaz mody przy dźwiękach muzyki.

Zakończenie:

8.     Zwijamy gazetę w kulę (raz prawą raz lewą ręką). Swobodna zabawa

kulami; kopanie, podrzucanie, toczenie, przeskakiwanie, rzucanie itp.

9.   Marsz w kole w rytm melodii. W środku koła kosz. Wrzucanie kul do kosza – kosz niebieski (papier).

 

 

Opracowała: Katarzyna Kamińska