Kontakt
Przedszkole Publiczne w Turzy

SCENARIUSZ 1

 „ABY ZDROWYM BYĆ – Z MAMĄ, TATĄ ĆWICZ”
SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ PRZEPROWADZONEJ
Z UDZIAŁEM RODZICÓW DZIECI Z GRUPY „TYGRYSKI” 5-latki
PRZEDSZKOLE PUBLICZNE W TURZY
DNIA 13 GRUDNIA 2013 ROKU

 

Cel główny:

  • Wzmacnianie więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicem poprzez ćwiczenia ruchowe.

 

Cele operacyjne (dziecko):

  •  ma świadomość swojego ciała i ciała partnera;
  • zdobywa poczucie bezpieczeństwa w obecności rodzica;
  • czerpie radość z zabaw z rodzicem.

Formy pracy: grupowa, ćwiczenia w parach.

Metody: praktycznego działania; ruchu rozwijającego Weroniki Scherborne.

Pomoce: tamburyno, chusta animacyjna, wygodny strój gimnastyczny dla dzieci i rodziców;

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie rodziców i dzieci.

2. „Iskierka przyjaźni” – zabawa integracyjna. Ustawienie w kole, trzymanie się za ręce, na przemian stoją
rodzice i dzieci. Uściśnięcie dłoni osoby stojącej po lewej stronie, przekazywanie „iskierki” tak długo,
aż wróci do prowadzącego.

 3. Rozgrzewka przy piosence pt. „Gimnastyka”, ilustracja ruchowa tekstu utworu śpiewanego przez prowadzącego.

 

Ach, gimnastyka dobra sprawa

Dla nas wszystkich to zabawa

Ręce w górę, w przód i w bok

Skłon do przodu, no i skok

 

Głowa, ramiona, kolana, pięty

Kolana, pięty /x2                    }bis

Oczy, uszy, usta, nos.

 4. „Kołyska” – siedząc, rodzic obejmuje dziecko ramionami, nogami i tułowiem, delikatnie kołysze się na boki.
Zmiana ról.

5. „Turlanie” – rodzic turla dziecko po podłodze, potem zmiana ról.

6.  „Jazda na koniu” – rodzice wożą dzieci na plecach po całej Sali, dzieci obejmują rodziców udami i rękami.

7. „Tunel” – ćwiczenie dla wszystkich uczestników – rodzice tworzą tunel, dzieci przechodzą dołem;
zamiana ról – dzieci klęcząc na kolanach, tworząc tunel z wyciągniętych rąk, rodzice przechodzą dołem.

8. Zabawy z chustą animacyjną – pedagogika zabawy:

- „Parasol” – wszyscy trzymają chustę luźno, krążą w koło mówiąc rymowankę:

Deszczyk pada, deszczyk pada

Parasolkę się rozkłada

Przy słowach „parasolkę  się rozkłada” – dzieci wchodzą pod naciągniętą przez rodziców chustę.

- „Pułapka na myszy” – dzieci (myszki) biegają po Sali, na słowo pułapka, rodzice obniżają chustę łapiąc myszki.

9. „Robimy pizzę” - masaż pleców według instruktażu nauczyciela:

- czyścimy stół – masowanie pleców całą dłonią;

- myjemy ręce – naśladowanie ruchu mycia rąk;

- wysypujemy składniki: mąkę, drożdże, wodę – delikatnie pukamy plecy opuszkami

palców;

- zagniatamy ciasto – ugniatanie całych pleców dłońmi;

- wałkujemy ciasto – masowanie pleców obiema dłońmi;

- kroimy dodatki do pizzy – bokiem dłoni oklepujemy całe plecy;

- wsuwamy do pieca pizzę – jeden posuwisty ruch ręką wzdłuż pleców;

- wyciągamy pizzę – posuwisty ruch ręką wzdłuż pleców;

- kroimy pizzę – przeciągamy kilkakrotnie palcem wskazującym po plecach;

- jemy pizzę – naśladowanie spożycia pizzy;

- myjemy stół – masujemy plecy całą dłonią;

- myjemy ręce – naśladowanie ruchów mycia rąk.
10. „Lustro” –rodzice i dzieci soją naprzeciw, naprzemiennie naśladują swoje ruchy  i gesty.
11. „Fala” – ustawienie w dużym kole, trzymanie się za ręce - jedna osoba robi przysiad,
wstaje i tak po kolei wszyscy uczestnicy.
11. Podziękowanie za udział w zajęciach, pożegnanie rodziców.

 

 

Opracowała: Anna Sowa