Samodzielność dzieci

ULOTKA DLA RODZICÓW

JAK MOTYWOWAĆ DO SAMODZIELNOŚCI?

•  Nie rób czegoś ZA dziecko, tylko Z NIM lub OBOK NIEGO – bądź w pobliżu, by pomóc i czuwać nad bezpieczeństwem, ale pozwól mu wykonać daną czynność samodzielnie.
  • Naukę dziel na mniejsze etapy i wymagaj pokonania pojedynczych kroków.
  • Nagradzaj za samodzielność – nagradzaj jednak nie efekty, ale próby wykonania czegoś samodzielnie, nawet jeśli efekt końcowy nie jest zadowalający.
  • Pozwalaj dziecku podejmować decyzje (o ile nie szkodzą one jemu samemu lub otoczeniu), nawet jeśli wiesz, że skutek będzie daleki od zamierzonego.
  • Egzekwuj wywiązanie się z każdego obowiązku, jaki nałożysz na dziecko; pamiętaj jednak, że chodzi tu o SAMODZIELNE, a nie IDEALNE wykonanie.
  • Miej w sobie gotowość na pogodzenie się, że nie wszystko będzie idealne, szybko, czysto, do końca.
  • Jeśli to, co dziecko zrobiło (np. sprzątanie), wymaga poprawy, najlepiej popraw to tak, by dziecko tego nie widziało. Gdy to niemożliwe, powiedz żartem np.: „Właśnie mały duszek szepnął mi, bym i ja coś posprzątała”. Starsze dziecko najpierw pochwal za to, co samo zrobiło, a potem dodaj, co jeszcze chciałabyś, by zostało zrobione.
  • Pokazuj, że dziecko jest lubiane i akceptowane, a jego sukcesy są dostrzegane i ważne.
  • Wykorzystuj możliwości, jakie daje grupa przedszkolna – dziecko chętniej podejmuje zdania wśród rówieśników, podpatruje, bo „też chce umieć”, a modelowanie przez kolegów jest najskuteczniejsze.
  • Jeśli mówisz, co dziecko zrobiło źle, mów też, co zrobiło dobrze.

Źródło: „Ulotka dla rodziców. Jak motywować do samodzielności?”
[w:] „Doradca nauczyciela przedszkola”,
styczeń 2013, str. 32.