Historia przedszkola

Historia Przedszkola Publicznego w Turzy

„(...) Nie wszystkie kwiaty zakwitną razem -
każdy ma swój czas i porę.
Niech to dla was będzie drogowskazem (...)”.

Przedszkole Publiczne w Turzy powstało we wrześniu 1974 roku z inicjatywy Gminnego Dyrektora Szkół, pani mgr Marii Noga. Przez pierwsze 2 lata swojej działalności mieściło się ono w nowym budynku szkoły. W tym czasie trwał remont starego budynku szkolnego z przeznaczeniem na przedszkole. Od 1976 roku przedszkole mieści się w starym budynku szkoły i do tej pory tutaj prowadzi działalność wychowawczo-dydaktyczno-opiekuńczą. Placówka znajduje się w centrum wsi Turza, w powiecie tarnowskim, na Pogórzu Ciężkowickim. Należy do gminy Rzepiennik Strzyżewski. Budynek otacza ogród oraz plac zabaw wyposażony w bezpieczne urządzenia. W teren ogrodu wkomponowane są zielone iglaki, krzewy i kwiaty kwitnące od wiosny do jesieni.
     Od początku powstania placówki, tj. od września 1974 roku do sierpnia 2010 roku, funkcję dyrektora pełniła pani mgr Stanisława Wróbel. W pierwszych latach funkcjonowania przedszkola pracowały z dziećmi panie: Halina Wasilewska, Halina Blicharz i Maria Wrona. W roku 1991 do grona pedagogicznego dołączyła pani Renata Gomułka. Rok szkolny 2010/2011 przyniósł zmiany kadrowe, stanowisko dyrektora objęła pani mgr Renata Gomułka, a wychowawcami grup zostały panie Anna Sowa i Katarzyna Kamińska.
       Pierwsza grupa przedszkolaków liczyła 35 dzieci, w tym 27 dzieci 6- letnich. W roku szkolnym 1977/78 wydłużono czas pracy przedszkola do 9-ciu godzin dziennie. Przedszkole czynne było od 7.30 do 16.30.
W kolejnych latach chętnych dzieci do przedszkola ciągle przybywało. W 1982 roku postanowiono utworzyć drugi oddział przedszkolny. Wśród absolwentów przedszkola - wychowanków pani Stanisławy Wróbel są: o. Janusz Turek, ks. Marek Szczerba, ks. Tomasz Ryczek, ks. Andrzej Wszołek.
        Obecnie Przedszkole Publiczne w Turzy jest dwu oddziałowe, do którego uczęszczają dzieci w wieku od 3 – 6 lat. Pierwszy oddział „Tygryski” to grupa dzieci młodszych 3, 4-letnich prowadzonych przez panią mgr Annę Sowę, a drugi to „Smerfy”, grupa dzieci starszych 5, 6-letnich prowadzonych przez panią mgr Katarzynę Kamińską. Co roku o przyjęcie do przedszkola ubiega się coraz to większa liczba dzieci. Placówka zatrudnia trzech nauczycieli wychowania przedszkolnego, w tym pani dyrektor przedszkola oraz  cztery osoby personelu obsługowego. Wszyscy pracownicy angażują się w tworzenie sprzyjających warunków do wszechstronnego rozwoju wychowanków.
      Nasze dzieci korzystają z różnych zajęć dydaktyczno – wychowawczych, biorą udział w organizowanych spotkaniach, imprezach oraz wycieczkach. Przedszkole kontynuuje wypracowane od wielu lat tradycje, są to uroczystości, takie jak: urodziny dzieci, powitanie jesieni, Święto Pieczonego Ziemniaka, Dzień Przedszkola, Pasowanie na przedszkolaka, Dzień Pluszowego Misia, Andrzejki, Mikołajki, Wigilia, Jasełka, Dzień Babci i Dziadka, powitanie wiosny, Dzień Rodziny, Dzień Dziecka. Poznajemy najbliższe otoczenie społeczno-przyrodnicze, dbamy o czyste środowisko i naszą przyszłość.

Budynek szkoły - przedszkola wybudowany w 1907r.

Budynek przedszkola lata 90-te

Budynek przedszkola 2013r.